Informacje o zasiłku rodzinnym w Niemczech

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Po kontrowersyjnym procederze, jakim było odmawianie Polakom wypłacania niemieckich świadczeń przez rodzinne kasy (Familienkasse) przyszedł czas na wypłaty zaległych zasiłków. Wszystko to za sprawą wyroku Trybunału w Sztrasburgu, który uznał za bezprawne postępowanie niemieckiej kasy rodzinnej, a także sądów, które podtrzymywały negatywne opinie i wstrzymywały wypłatę świadczeń. Zasiłek rodzinny, czyli tzw. Kindergeld stał się bardzo chętnie pobieranym świadczeniem przez Polaków, stąd właśnie władze Niemiec starając się znaleźć luki prawne chciały zapobiec nadmiernym wypłatom świadczenia osobom, które do pracy przyjeżdżały tylko sezonowo.

Po decyzji w Sztrasburgu Familienkasse w Niemczech muszą stosować się do przepisów, co otworzyło szans przed Polakami na uzyskanie zasiłku. Mało tego, okazuje się także, że można się ubiegać o zasiłek rodzinny z Niemiec za wcześniejsze lata - nawet te kiedy to wydana została negatywna decyzja w sprawach wypłaty świadczenia. Tak więc osoby, które mają możliwość ponownego złożenia wniosku powinny bezzwłocznie zgłosić się do biura podatkowego w Polsce, poprzez które starali się uzyskać świadczenie i poprosić o ponowne przesłanie dokumentów do Niemiec. Kalkulując wszystkie profity jakie można uzyskać starając się o Kindergeld trzeba stwierdzić, że wpływy z tytułu zaległych wypłat zasiłku oraz obecne (bieżące) wypłaty mogą stanowić naprawdę astronomiczne sumy pieniędzy liczone w setkach, a nawet tysiącach euro.

Czy zatem nie warto poświęcić trochę własnego czasu i starać się o zasiłek rodzinny Kindergeld? Niemieckie kasy rodzinne nie mają już możliwości omijania prawa, stąd też wysoce prawdopodobne, że każdy kto złoży odwołanie i raz jeszcze zechce uzyskać świadczenie otrzyma je w bardzo krótkim czasie.

Więcej o zasiłku Kindergled możesz przeczytać tutaj: Informacje o zasiłku rodzinnym w Niemczech.

Kiedy pracowaliśmy legalnie za zachodnią granicą możemy starać się o zwrot podatku z Niemiec. O taki zwrot możemy się starać jednak tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednie dokumenty, bo jak w każdym urzędzie skarbowym czy w innej instytucji bez zaświadczeń oraz odpowiednich pism nic nie wskóramy. O jakich dokumentach mowa?

Podstawowe dokumenty potrzebne do zwrotu podatku z Niemiec
Podstawowymi dokumentami do starania się o zwrot podatku z Niemiec i rozliczenia takiego podatku jest m.in. niemiecka karta podatkowa czyli Lohnsteuerbescheinigung. Innym zaś dokumentem na podstawie którego można dokonać takiego rozliczenia jest także Lohn und gehalt Abrechnung, ten odcinek musi być ostatnim i zawierać datę zakończenia naszej pracy w Niemczech. Oba te dokumenty możemy uzyskać tylko i wyłącznie od pracodawcy.  Innymi równie przydatnymi dokumentami będą poprawnie wypełnione niemieckie formularze podatkowe.

Ponadto wymagane będą od nas również kserokopie ważnego paszportu lub dowodu osobistego, kopie pozwolenia o pracę (jeżeli było ono warunkiem uzyskania zatrudnienia), niekiedy również dokumenty służące przedstawieniu okresu pobytu w Niemczech, przebiegu czasu zatrudnienia.

W przypadku, gdy chcemy skorzystać z niemieckich ulg podatkowych, katalog dokumentów odpowiednio się zwiększy. Np., aby naliczono nam ulgę na dzieci należy również dostarczyć dokument zaświadczający stan rodziny podatnika. W przypadku chęci skorzystania z ulgi związanej z dojazdami do pracy, niezbędne będą bilety okresowe, np. miesięczne ze wskazaniem kosztów tych dojazdów.

Przebywając za granicą warto więc dla celów podatkowych gromadzić wszelkie otrzymywane dokumenty, które w przyszłości mogą okazać się być nam pomocne, np. do ubiegania się o zwrot podatku. Dzięki nim mamy szansę na odzyskanie większej kwoty pieniędzy z rozliczenia podatkowego.

Więcej informacji na temat procedury zwrotu podatku z Niemiec znajdziesz w artykule: O tym, dlaczego warto rozliczyć się z podatku już teraz cz.2

Przyszedł nowy rok podatkowy w Niemczech, a wraz z nim czas na składanie rozliczeń. Praca legalna wykonywana przez naszych rodaków w tym kraju uprawnia do możliwości odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego. W jaki sposób można starać się o zwrot podatku z Niemiec?

Niemcy to kraj dużych możliwości, znany w Europie z solidności i gospodarności. Widać to na przykładnie innych krajów Unii Europejskiej, gdy w tych krajach pojawiało się widmo kryzysu, rynek niemiecki jako jedyny bardzo dobrze sobie poradził i oddalił od siebie problemy gospodarcze, mało tego Niemcy w głównej mierze pomagają tym krajom w wyjściu z kryzysu oferując pomoc materialną, finansową oraz atrakcyjne oferty zatrudnienia, oferty pracy oraz zwrot podatku z Niemiec.

Bardzo chętnie z nowo otwartych miejsc pracy korzystają Polacy, dla których jest to start do kariery, lepszego życia oraz podreperowania dotychczasowego budżetu domowego. Jednak nie wszyscy są poinformowani jakie prawa i przywileje przysługują gdy wyjeżdżamy do pracy za granicę. Otrzymując legalną umowę o pracę czyli legalne zatrudnienie, pracodawca chcąc czy nie chcąc jest zobowiązany do odprowadzania podatków na poczet państwa. Dzięki tej procedurze pracownicy rozliczając się na koniec roku podatkowego mogą otrzymać zwrot podatku z Niemiec. Dlatego należy pamiętać przed powrotem do kraju aby otrzymać od pracodawcy dokument, formularz na którym powinna znaleźć się łączna kwota naszego dochodu oraz kwoty odprowadzane na podatek za dany rok rozliczeniowy. Ten dokument jest jednym z uprawniających nas do starania się o zwrot podatku z Niemiec.

Po powrocie do kraju jeżeli nie mamy pojęcia jak zabrać się za odzyskiwanie nadpłaconego podatku z za granicy lub nie mamy dość informacji które pomogły by nam  uzyskać zwrot podatku osobiście. Nie ma co zwlekać gdyż na polskim rynku znajduje się szereg firm, biur podatkowych specjalizujących się w takich sprawach od  których otrzymasz wszystkie potrzebne, ważne informacje oraz które pomogą ci bez żadnych problemów i stresów odzyskać pieniądze które w pełni Ci się należą.

Więcej informacji na temat procedury zwrotu podatku z Niemiec znajdziesz na: O tym, dlaczego warto rozliczyć się z podatku już teraz cz.2

Zwrot podatku z Niemiec - często przeglądając strony internetowe lub ogłoszenia o pracę mamy styczność właśnie z takim pojęciem. Jednak nie każdy wie o co tak naprawdę chodzi w tej procedurze. Jak  w każdej sprawie urzędowej są wymagania i obowiązki jakie należy spełniać aby starać się o dodatkowe pieniądze.


Ważne informacje na temat odzyskania podatku z Niemiec
Zwrot podatku z Niemiec, czyli zwrot nadpłaconych pieniędzy na poczet kasy państwowej, należy się każdemu kto pracował lub pracuje legalnie za granicą na polskiej lub niemieckiej (zagranicznej) umowie o pracę. Co istotne, nawet osoby, które do tej pory nie wiedziały o takiej procedurze jak zwrot podatku a pracowały w Niemczech do czterech lat wstecz mogą spróbować odzyskać swój nadpłacony podatek.

Co trzeba zrobić aby uzyskać należne nam pieniądze?
Otóż w Niemczech, podobnie jak w Polsce sprawami tego typu zajmują się urzędy skarbowe, gdzie należy złożyć zeznanie podatkowe. Składamy je we właściwym urzędzie, w rejonie jakim pracowaliśmy. Należy również uzyskać tzw. decyzję o wymiarze podatku dochodowego, podatku od osób fizycznych zwanego Einkommensteuerbescheid. Na wniosek podatnika, decyzję wydaję niemiecki urząd skarbowy i w niej znajduje się informacja ile wynosi dokładnie podatek należny pracownikowi.

W jaki sposób można starać się o zwrot podatku z Niemiec? Czytaj więcej tutaj: O tym, dlaczego warto rozliczyć się z podatku już teraz cz.1
Aby jednak móc spodziewać się pozytywnej decyzji z niemieckiego fiskusa i móc podjąć decyzję o tym, w jaki sposób mamy otrzymać należne nam pieniądze (a możemy otrzymać je zarówno na polski, jak i niemiecki rachunek bankowy), musimy podjąć się poprawnego wypełnienia informacji oczekiwanych od nas przez urząd podatkowy oraz zebrania niezbędnych do tego celu dokumentów.

Poznaj podstawowe dokumenty potrzebne do zwrotu podatku z Niemiec! Czytaj więcej w artykule: O tym, dlaczego warto rozliczyć się z podatku już teraz cz.3

Nie każdy wie, że posiadanie własnego samochodu w Niemczech może przynieść bardzo wiele korzyści. Nie tylko ułatwi nam to poruszanie się z domu do pracy, ale też będziemy mieli możliwość odliczenia kosztów transportu podczas rocznego rozliczenia podatkowego. Jak tego dokonać i co należy wiedzieć, aby odzyskać należne nam pieniądze?

W poprzednich artykułach dokładnie opisaliśmy proces jaki towarzyszy zakupowi samochodu w Niemczech. Jakie dokumenty powinniśmy posiadać sami, aj jakie powinniśmy otrzymać od sprzedającego. To jednak nie wszystko. Każdy z nas, kto wyjedzie do pracy w RFN może starać się odzyskać także część kosztów związanych z transportem.

Wiele istotnych informacji dotyczących procedury można uzyskać w biurach rozliczeniowych, gdzie prowadzone są takie działania. Na własną rękę może być problem aby uzyskać duży zwrot kosztów, choć i takie sytuacje się zdarzają. Dlatego też podejmując pracę w Niemczech pamiętajmy o kilku bardzo istotnych elementach:

  • Po pierwsze (I): tankując samochód zawsze prośmy o potwierdzenie takiej transakcji. Dzięki temu będzie możliwe bardzo precyzyjne określenie ile musieliśmy zapłacić, aby dojechać z Polski do Niemiec. Im więcej dokumentów będziemy posiadali, tym większe możliwości ubiegania się o zwrot.
  • Po drugie (II): Udokumentujmy dokładanie stan licznika na dzień wyjazdu z Polski. Pozwoli to sprawdzić faktyczną ilość kilometrów jaką musieliśmy przebyć, aby dojechać do pracy w RFN.
  • Po trzecie (III): przy wykonywaniu jakichkolwiek napraw samochodowych na terenie Niemiec zawsze prośmy o potwierdzenie wykonanej naprawy, a także o zaświadczenie, które podpisuje mechanik samochodowy, informując jakie dokładnie naprawy zostały poczynione.


Pamiętajmy, że  im więcej dokumentów będziemy w stanie przedstawić w urzędzie, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się otrzymać zwrot kosztów dojazdu.  Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o kupnie nowego samochodu w Niemczech to zachęcamy do lektury artykułu: Kupno samochodu w Niemczech - co powinniśmy wiedzieć chcąc nabyć auto za granicą - część 1.