Informacje o zasiłku rodzinnym w Niemczech

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Pracując legalnie na terenie Niemiec każdy ma prawo do ulg i świadczeń na takich samych warunkach jak prawowity Niemiec. Każdy może zapoznać się z możliwościami otrzymania ulg i świadczeń jeszcze zanim zdecyduje się na wyjazd do pracy za granicą. W internecie znaleźć można wiele informacji na temat pracy w Niemczech i na temat świadczeń jakie można otrzymać pracując u zachodnich sąsiadów. Jednocześnie każdy ma możliwość uzyskania informacji, które pozwolą na jak najlepsze wykorzystanie każdego źródła, które mogłoby przynieść dodatkowe fundusze. Jednym z takich świadczeń jest Kindergeld.

Czym jest Kindergeld?

Najprościej mówiąc jest to zasiłek rodzinny na dziecko lub dzieci, wypłacany przez Familienkasse – czyli Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci do 18 roku życie, ale może zostać przedłużone, na dzieci do 25 roku życia które nadal się uczą, lub do 27 roku życia jeżeli dziecko jest niepełnosprawne. O ubieganie się o Kindergeld mogą wnioskować także osoby, które wychowują dzieci we wspólnym gospodarstwie domowym wraz ze współmałżonkiem, ale dzieci należą tylko do współmałżonka. Zasiłek mogą otrzymać także osoby wychowujące dzieci, które zostały adoptowane, ale zamieszkują we wspólnym gospodarstwie.

Kto może się ubiegać o Zasiłek Rodzinny?

O Kindergeld (Zasiłek rodzinny) ubiegać się mogą osoby, które rozliczają się z Niemieckim Urzędem Podatkowym (Skarbowym), tzw. Finanzamt. Przysługiwać on może tym, którzy są zameldowani i przebywają na terenie Niemiec, są zatrudnieni legalnie w Niemczech – także jako pracownicy kontraktowi, lub osoby, które prowadzą własną działalność na terenie Niemiec – tzw. Gewerbe.

Kiedy można się starać o Kindergeld i jaka jest wysokość świadczeń?

Wysokość świadczenia zależy od tego, za jaki czas składany jest wniosek, oraz na ile dzieci jest on składany. O zasiłek rodzinny można wnioskować za bieżący rok i do czterech lat wstecz.

Wysokość otrzymywanego świadczenia przedstawia się w sposób następujący:

2010
Pierwsze i drugie dziecko 184 EUR
Trzecie dziecko 190 EUR
Czwarte dziecko 215 EUR

2009
Pierwsze i drugie dziecko  164 EUR
Trzecie dziecko 170 EUR
Czwarte dziecko 195 EUR

2008
Pierwsze i drugie dziecko  154 EUR
Trzecie dziecko 154 EUR
Czwarte dziecko 179 EUR

 

  • Działania: