Etaty czekają! Na kogo i ile zapłacą? Sprawdź!

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Zbliża się przerwa wakacyjna, a tym samym okres prac sezonowych. Wielu uczniów i studentów podejmie decyzje o próbie rozpoczęcia kariery zawodowej za granicą. Czy Niemcy to dobry kierunek migracji zarobkowych?

Niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy informuje, że za zachodnią granicą czeka cała masa etatów. Ponad milion wolnych miejsc pracy czeka na potencjalnych pracowników w Niemczech, w tym blisko 200 tysięcy etatów we wschodnich landach. To aż o 20% więcej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku. Tylu wolnych posad nie było za Odrą od 2005 roku. To wielka szansa dla bezrobotnych Polaków, którzy są gotowi , aby wyjechać do Niemiec w poszukiwaniu zatrudnienia.

Niemieccy pracodawcy - kogo zatrudniają i ile płacą?
Najwięcej wolnych miejsc pracy za Odrą czeka w branży budowlanej (ponad 50% wzrost etatów) oraz w branży wytwórczej (20% wolnych posad). Z kolei spadek wolnych etatów zaobserwowano w branżach finansowych i ubezpieczeniowych, a także w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie oraz rybołówstwie. Niemieccy pracodawcy deklarują, że chętnie wśród potencjalnych pracowników, zarówno etatowych, jak i tymczasowych, widzą Polaków.

W Niemczech, pracownik wykwalifikowany może liczyć na zarobki w wysokości ok. 13 euro na godzinę. Zwykle w landach zachodnich można zarobić więcej, niż w landach wschodnich, chociaż różnica w wynagrodzeniu powoli się wyrównuje. Pracownicy sezonowi mogą zarobić średnio od ok. 8 euro za godzinę. Na podobne stawki mogą liczyć pielęgniarki, opiekunki, pracownicy ochrony czy osoby sprzątające.

Za Odrą obowiązują minimalne stawki branżowe, jednak od stycznia 2015 roku mają one zostać zniesione. Wówczas wprowadzona zostanie jednolita minimalna płaca obowiązująca na terenie całych Niemiec, która wyniesie 8,50 euro za godzinę. Oznacza to, że wszyscy zatrudnieni na etat, od nowego roku muszą zarabiać minimum taką kwotę za godzinę pracy.

  • Działania: