Realia: u nas jedna-szesnasta etatu, na Zachodzie "minijob"

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

W polskiej rzeczywistości z roku na rok rośnie ilość osób zatrudnianych na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy też na określoną część etatu. Problem ten nie dotyczy jednak tylko Polski, ale ma miejsce właściwie w każdym kraju. W Niemczech zjawisko to nazywamy tzw. „minijob”.

Minijob, czyli mały etat w Niemczech
Minijob jest niemiecką formą zatrudnienia na niepełny etat, czyli niepełny wymiar czasu pracy. Z ofertami tego typu pracy coraz częściej spotykają się również w dzisiejszych czasach nasi rodacy, którzy szukają zatrudnienia na niemieckim rynku pracy. W ramach minijob często wiele Polek pracuje na stanowisku opiekunki osób starszych. Zarobki kształtują się w niej na maksymalnym poziomie 400 euro miesięcznie.

Pracodawcy opłaca się ta forma zatrudnienia, koszty pozapłacowe jakie musi ponieść są znacznie niższe niż przy pełnym etacie. Korzystają z niej przede wszystkim osoby nieletnie do szesnastego roku życia, studenci, gospodynie domowe, jak również bezrobotni. Na warunkach minijob szczególnie chętnie zatrudniają małe firmy osoby bezrobotne bez lub z prawem do zasiłku. Ci ostatni nie tracą uprawnień do zasiłku, podejmując minijob. Nie tracą oni również statusu bezrobotnego. Większość z środków, które uda się im zarobić jest co prawda potrącane z comiesięcznego zasiłku, jednak w praktyce pieniądze, jakie otrzymują oni od pracodawcy nie kończą się jedynie na wynagrodzeniu spisanym w umowie na mały etat. Tym samym i pracodawca i pracownik są zadowoleni z takiego stanu rzeczy.

Chcesz wiedzieć jak przygotować się do pracy za Odrą? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zatrudnienie w Niemczech bez żadnych tajemnic część 1

Propozycja niemieckiego rynku pracy obejmuje opcję zarobkowania w niepełnym wymiarze, przy jednoczesnej możliwości kontynuowania nauki czy studiów. Z tego powodu chętnie z minijob korzysta młodzież ucząca się lub studiująca. Z tej formy zatrudnienia korzystają również osoby decydujące się na pracę w charakterze opiekunki osoby starszej lub dziecka.

  • Działania: