Przygotuj się z nami do rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku! - cz.2

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Wyjazd do Niemiec za pracą może być źródłem ciekawych doświadczeń, rozwoju kariery zawodowej i całkiem niezłych pieniędzy. Jest on jednak na początku przede wszystkim źródłem stresu. Jak go pokonać, przygotowując się na rozmowę w obcym języku z niemieckim pracodawcą?

Niemiecka rozmowa kwalifikacyjna wygląda podobnie jak w Polsce. Zazwyczaj przebiega za zamkniętymi drzwiami i bierze w niej udział rekrutujący i rekrut. W mniejszych firmach osobą przeprowadzającą takie rozmowy jest sam pracodawca, stąd często zdarza się, że już na etapie pierwszego wywiadu dowiadujemy się czy dostaniemy się do wymarzonej pracy czy też nie.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę z niemieckim pracodawcą? Sprawdź na: Przygotuj się z nami do rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku! - cz.1

Szczerość to podstawa

Dla niemieckich pracodawców liczy się konkretna i zdecydowana odpowiedź. Właśnie dlatego cenią oni tak bardzo Polaków, których motywację do podjęcia pracy na danym stanowisku widać już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Na pytania o to jak wyobrażamy sobie siebie za kilka lat, warto uzmysłowić pracodawcy, że poważnie myślimy o własnym rozwoju zawodowym i o zdobywaniu nowych kwalifikacji.

Niemieccy pracodawcy bardziej niż dotychczasowe doświadczenie cenią sobie kontakt z daną osobą. Mają świadomość tego, że im bardziej szczere i naturalne będą relacje pracownik-podwładny tym większa jest szansa na to, że praca będzie wykonywana solidnie i bez zarzutów.

To, o czym powinniśmy pamiętać udając się na rozmowę kwalifikacyjną za zachodnią granicą to punktualność. Niemcy nie znoszą spóźnialskich, stąd radzimy przygotować się na spotkanie wcześniej niż zwykle, a w umówionym czasie stawić się najlepiej z kilkuminutowym wyprzedzeniem. Na wszelki wypadek!

Mamy nadzieję, że poznanie niektórych zwyczajów jakie panują na Zachodzie pozwoli lepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. A wy, jakie macie doświadczenie w tym temacie? Czy warto było się stresować przed rozmową kwalifikacyjną o wymarzone stanowisko pracy?

  • Działania: