Ordung muss sein, czyli o warunkach pracy w Niemczech - cz.1

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

warunki pracy w NiemczechPorządek musi być - to powiedzenie nie bez kozery przypisano Niemcom. Nie tylko w domu, w ogrodzie, czy w innych przykładach codziennego życia, ale i w pracy, nasi zachodni sąsiedzi wyznaczają zasady, których przestrzeganie jest wręcz koniecznością. Większość niemieckich firm działa jak przysłowiowy szwajcarski zegarek, a od tamtejszych pracowników wymaga się nie tylko pracowitości, ale i skrupulatności.

Porządek przede wszystkim
Mentalność Niemców jest specyficzna - słyną oni z tego, że wykonują swoje obowiązki bez zbytniego pośpiechu, z dużą precyzją i dokładnością, aby w końcowym rozrachunku powierzonego im zadania - odnieść sukces. Z doświadczenia wiemy ile błędów można popełnić, podejmując decyzje i działania w pośpiechu, a w konsekwencji - ile poprzez to można w późniejszym czasie stracić pieniędzy i wysiłku, aby te błędy skorygować. Właśnie dlatego większość niemieckich firm przestrzega ściśle zaplanowanego harmonogramu działania i sztywnie trzyma się założonych raz i przyjętych z sukcesem zasad i reguł pracy.

Uprzejmość w kontaktach biznesowych
Niemcy przywiązują dużą uwagę do relacji międzyludzkich. W firmach na zachodzie obowiązuje elegancja oraz życzliwość, zwłaszcza w kontaktach z kobietami. Mimo, iż nie całuje się ich w rękę, puszczanie ich w drzwiach, jak i uprzejme zwracanie się najpierw do nich jest dla niemieckich pracowników niepisanym obowiązkiem.
Reguły związane ze wzajemnym zwracaniem się do siebie w Niemczech przypominają te obserwowane w amerykańskich firmach. Do szefa zwracamy się na „per Pan/Pani”, podobnie jak do przełożonego, czy osoby na wyższym stanowisku. Z kolei w stosunku do współpracowników zwracamy się najczęściej na „per ty”, przy czym relacje z podwładnymi, jak i z kolegami z ekipy powinien ustalić zwierzchnik. Jeśli wkraczamy do firmy i jesteśmy zupełnie „nowi” w tym temacie, nie powinniśmy się krępować, aby zapytać o relacje panujące w firmie i stosować je w taki sam sposób, w jaki są przestrzegane przez innych pracowników.

Chcesz poznać inne zwyczaje jakie panują w niemieckich firmach? Koniecznie zapoznaj się z drugą częścią artykułu: Ordung muss sein, czyli o warunkach pracy w Niemczech - cz.2.

  • Działania: