Zatrudnienie w Niemczech bez żadnych tajemnic część 2

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

W poprzednim artykule pisaliśmy co trzeba wiedzieć zanim wyjedziemy do pracy w Niemczech, a także co powinniśmy zrobić po przyjeździe do RFN.  Dzięki informacjom, które znajdują się poniżej nie będziecie mieli problemu z rozpoczęciem pracy w Niemczech.

Ausländerbehörde - biuro imigracyjne, albo popularnie nazywając urząd do spraw cudzoziemców. Jest to miejsce gdzie otrzymujemy zaświadczenie o prawie pobytu w Niemczech. Nie musimy się zgłaszać tam osobiście, gdyż odpowiednie dokumenty prześle do tego urzędu biuro meldunkowe. Nie mniej jednak, czasem urząd do spraw cudzoziemców potrzebuje więcej informacji, które poświadczą, że osoba starająca się o pobyt i pozwolenie na pracę w Niemczech ma czyste zamiary i ma stałe źródło utrzymania.

Freizügigkeitsbescheinigung - zaświadczenie o zameldowaniu. Jest to dokument, który warto wyrobić przyjeżdżając do Niemiec. Nie jest on rygorystycznie wymagany, ale jest przydatny w momencie gdy chcemy starać się o niemieckie świadczenia socjalne, czy na przykład zapisując dziecko do szkoły w Niemczech. Czasami zdarza się także, że wymagają go pracodawcy.

Formalności związane z ewidencją podatkową od tego roku uległy zmianie, co za tym idzie osoby podejmujące pracę w Niemczech nie muszą już posiadać karty podatkowej Lohnsteuerkarte. Teraz informacje przesyłane do odpowiednich urzędów są w formie elektronicznej, dzięki wprowadzonemu niedawno systemowi ewidencji podatników.

Wszystkie opisane formalności są bardzo istotne. Nie mniej jednak podejmując pracę poprzez agencję pośrednictwa lub firmę w Polsce, która wysyła pracowników na kontrakty do Niemiec, nie musimy zbytnio zwracać uwagi na opisane formalności. Zostaną one dopełnione przez pracodawcę lub pośrednika. Dlatego też nie warto obawiać się pracy w Niemczech. Dla wielu Polaków to duża szansa. Pamiętajmy również, że po powrocie do Polski możemy starać się o zwrot podatku z Niemiec, co pozwoli nam otrzymać dodatkową pulę pieniędzy, która nam się należy.

Więcej o pracy w Niemczech przeczytasz w pierwszej części artykułu: Zatrudnienie w Niemczech bez żadnych tajemnic część 1. Zapraszamy do przeczytania!

  • Działania: