Zatrudnienie w Niemczech bez żadnych tajemnic część 1

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Głównym problemem Polaków wyjeżdżających do pracy w Niemczech jest bardzo często brak znajomości języka niemieckiego. O ile w pracy nie zawsze muszą go używać i jakoś sobie poradzą, to w urzędzie może być już znacznie gorzej. Co zatem trzeba wiedzieć - sprawdź!

Praca w Niemczech, to często szansa dla Polaków, którzy w naszym kraju borykają się z problemem bezrobocia. W gazetach, na różnych portalach internetowych czy w innych mediach można znaleźć bardzo wiele ofert, które kuszą Polaków. Wysokie zarobki, darmowe zakwaterowanie, dodatek żywnościowy, a także możliwość uzyskania różnego rodzaju świadczeń przyciąga jak magnes. Ale czy to wystarczy, by poradzić sobie w obcym kraju? W miejscu, gdzie zdani będziemy tylko na siebie. Jedni mówią, że to nic trudnego, inni komentują, że formalności jest tak wiele że trudno się w tym wszystkim połapać. Komu zatem wierzyć?

Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec
Bariera językowa jest często demotywująca dla osób, które nigdy z niemieckim nie miały styczności. Szereg obaw i niejasności może spowodować, że nie zechcemy skorzystać z nadarzającej się nam okazji. Niestety język niemiecki jest mocno skomplikowany i bardzo długie wyrazy mogą okazać się nie lada problemem dla Polaków wyjeżdżających do pracy. Z odrobiną chęci i zaangażowania można sprostać wszystkiemu i rozpocząć pracę w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Po przyjeździe do Niemiec
Jeżeli zdecydujemy się podjąć pracę w Niemczech, to musimy wiedzieć co i gdzie należy zgłosić, załatwić, aby nasz pobyt i nasza praca były w 100% legalne. Oto kilka ważnych informacji na temat formalności związanych z wyjazdem do pracy w Niemczech:

Meldepflicht - czyli obowiązek meldunkowy. Każdy kto na dłużej wyjeżdża do Niemiec musi zgłosić ten fakt w lokalnym urzędzie meldunkowym (Einwohnermeldeamt). W zależności od landu, w którym będzie przebywał, czas na meldunek wynosił będzie 7 lub 14 dni. Aby móc się zameldować będziemy potrzebowali kilku dokumentów. Przede wszystkim: dowód osobisty, wypełniony formularz meldunkowy (dostępny na stronie internetowej lokalnego urzędu, lub bezpośrednio w urzędzie), a także umowę najmu. Ten ostatni dokument nie zawsze jest wymagany, ale lepiej go ze sobą mieć. Resztę formalności wykona za nas urzędnik, któremu złożyliśmy nasze podanie. Urząd meldunkowy zwykle znajduje się w Urzędzie Gminu lub Ratuszu.

Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj kolejną część naszego artykułu: Zatrudnienie w Niemczech bez żadnych tajemnic część 2.

  • Działania: