Kończę studia i wyjeżdżam - czy to dobry pomysł?

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

praca w NiemczechŻycie i praca w Niemczech może przynieść nam Polakom bardzo wiele korzyści. Przekonał się o tym Mateusz, który zaraz po tym jak skończył studia na dwóch kierunkach wyjechał za granicę. Czy jest dzisiaj zadowolony z tej decyzji? I co radzi innym studentom, którzy tak jak on chcieliby spróbować swoich sił w pracy za granicą? Przeczytajcie sami!

"-Skończyłem germanistykę i finanse na jednej z warszawskich uczelni. Wiedziałem, że jeden kierunek studiów dziś, kiedy każdy myśli o studiowaniu, to może być za mało. Mając jednak predyspozycje do nauki języka niemieckiego zacząłem już w czasie studiów przeglądać oferty niemieckiego rynku pracy. Dzięki temu po studiach byłem zorientowany co i jak i wiedziałem, gdzie mogę uderzać ze swoim CV. Jeszcze w czasie studiów nieco dorabiałem, więc za zaoszczędzone pieniądze rozpocząłem swój start w Niemczech." - tak opisuje swój początek za zachodnią granicą Mateusz, który nie bał się zrealizować swojego celu, jaki postawił sobie już na studiach. Znając język niemiecki, za pomocą internetu można zorientować się jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w danej branży niemieckiej gospodarki. A praca w bankowości i finansach w Niemczech jest bardzo popularna, zwłaszcza w ich zachodniej części.

Jakie możliwości daje młodym ludziom życie za naszą zachodnią granicą?

"-Pomyślałem sobie: czemu nie skoczyć na głęboką wodę, skoro dobrze przygotowałem się do wyjazdu. Wysokie wyniki na studiach dawały mi przekonanie, że stać mnie na wiele, dlatego postanowiłem poszukać pracy w samym centrum niemieckich usług finansowych, we Frankfurcie nad Menem" - kontynuuje Mateusz i wyjaśnia, że praca nie spadła do niego "z nieba" dzień po rozpakowaniu walizek, jakie zabrał ze sobą w podróż życia. "-Przez dwa miesiące uparcie składałem swoje dokumenty aplikacyjne od jednej firmy do drugiej, jednak nie uznam tego czasu za stracony, bo bynajmniej dobrze poznałem to piękne miasto i później umiałem się w nim doskonale odnaleźć". Ostatecznie, poproszony na kilka rozmów kwalifikacyjnych, Mateusz wybrał ofertę pracy w jednym z najbardziej znanych niemieckich banków. Dziś, po dwóch latach od tego czasu, nadal wspomina ten dzień z uśmiechem. Patrzy radośnie w przeszłość i z nadzieją na przyszłość, bo obecnie jako menedżer pionu bankowości korporacyjnej zarabia pieniądze, o których kiedyś nawet nie marzył.

Czy warto liczyć na szczęście?

Na to pytanie każdy z pewnością znajdzie swoją odpowiedź. Mateusz ją znalazł w ciągu kilku sekund: "Jeśli się ma wystarczająco dużo motywacji do osiągnięcia swoich celów, upór w zdobywaniu wiedzy i dużo chęci do realizacji swoich marzeń, to szczęście jest bliżej niż nam się wydaje".

A dla studentów, którzy myślą o tym, żeby kontynuować swoje studia na Zachodzie, polecamy artykuł: Dodatkowa gotówka dla studenta w Niemczech

  • Działania: