Praca dla matek przebywających w Niemczech

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

matka w pracyPraca w Niemczech dla wielu matek nie jest koniecznością - tak wynika z raportu jaki przedstawił niemiecki urząd zatrudnienia. Odsetek pracujących kobiet, które wychowują swoje pociechy jest w Niemczech bardzo niski.

Jak wynika z raportu niemieckiego urzędu zatrudnienia, pracujące matki w Niemczech nie są zbyt częstym widokiem w przedsiębiorstwach. Polityka prorodzinna Niemiec, a także podejście samych osób wychowujących dzieci spowodowały, że bardzo często jedynym żywicielem rodziny jest ojciec. Można by powiedzieć, że w takim razie w rodzinie, gdzie pojawiło się dziecko i tylko jedna osoba pracuje na utrzymanie całego gospodarstwa, musi panować bieda.

Otóż wcale tak nie jest. Przeglądając różne analizy i statystyki jakie napływają w ostatnim czasie z Niemiec można stwierdzić, że wynagrodzenie dla tamtejszych pracowników  jest na bardzo wysokim poziomie. Pozwala ono w zupełności na utrzymanie całej rodziny bez konieczności obniżania standardu życia. Pokazuje to tylko jak bardzo cenią sobie pracodawcy niemieccy swoich pracowników i jak bardzo gospodarka kraju jest rozwinięta.

Oczywiście, jest wiele matek, które po urodzeniu dziecka chciałyby wrócić do pracy, ale wówczas muszą się one zadowalać niepełnym wymiarem czasu pracy, co jednocześnie powoduje, że wynagrodzenie jakie otrzymają będzie o wiele niższe. Stąd też nie do końca kalkuluje się to młodym matkom, aby od razu podejmować zatrudnienie.

Z raportu można wyczytać, że aż 41% młodych kobiet nie podejmuje pracy w Niemczech jeżeli w ich gospodarstwie domowym znajduje się dziecko do 5 roku życia.

Praca w Niemczech to także bardzo dobre rozwiązanie dla wielu polskich rodzin. W ostatnim czasie można zauważyć, że do pracy w obcym kraju nie wyjeżdża tylko jeden członek rodziny, ale migracja dotyczy całego gospodarstwa. Wówczas za granicą można starać się o różnego rodzaju profity na dzieci. W przypadku Niemiec jest to na przykład Kindergeld (czyli Zasiłek Rodzinny). Jest pomoc finansowa, która ma zapewnić dziecku bezpieczny rozwój oraz nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko  nie będzie miało zapewnionych podstawowych środków do życia.

Stąd też można stwierdzić, że matki w Niemczech, choć nie pracują nie są pozostawiane same sobie. Rząd Angeli Merkel dba o to, by rodziny w Niemczech miały godne warunki życia. Chciałoby się powiedzieć, że rząd Polski powinien uczyć się zaradności od Niemiec, może wówczas i w Polsce żyłoby się lepiej i nikt nie musiałby emigrować?

  • Działania: