Koszty życia, podatki, przydatne adresy, czyli jak przygotować się do pracy w Niemczech cz.2

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

W poprzednim artykule informowaliśmy co zrobić, aby nie dać się oszukać agencji pośrednictwa pracy. W tej części chcielibyśmy się skupić na tym Jak dochodzić swoich praw w przypadku nieuczciwego pracodawcy, a także gdzie możemy uzyskać pomoc.

Praca w Niemczech może przynieść Polakom bardzo wiele korzyści. Niestety nie da się przewidzieć czy jakiś pracodawca nie zechce się na nas wzbogacić i nie będzie nas wykorzystywał do różnych zadań nie płacąc nam przy tym dodatkowych pieniędzy. Nieuczciwych pracodawców nie brakuje. Dotyczy to nie tylko Niemiec, ale chyba każdego cywilizowanego kraju w Europie i na świecie. Na szczęście i na to jest sposób.

Przede wszystkim nie możemy dać sobą manipulować. Przed rozpoczęciem pracy podpisuje się umowę, w której powinien być wyszczególniony zakres naszych obowiązków. Jeżeli zauważymy, że pracodawca wymaga od nas zbyt wiele, albo też ponad to co mamy zapisane w umowie (np. pozostawanie po godzinach, praca w dni wolne od pracy itp.), to powinniśmy niezwłocznie porozmawiać o tym ze swoim przełożonym.

W przypadku nadużyć ze strony szefa możemy zgłosić się do Urzędu Pracy (z niem. Arbeitsamt) z prośbą o pomoc w tej sprawie. Możemy też uzyskać pomoc w Federalnym Urzędzie Celnym (FKS ZOLL) lub też w związkach zawodowych.

Pamiętajmy, zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe za granicę, najpierw upewnijmy się czy praca w danym miejscu jest legalna i czy jest pewna. Nie podpisujmy przedwcześnie żadnych umów i nie płaćmy za to, że ktoś pomoże nam znaleźć zatrudnienie. Wszystkim wyjeżdżającym do Niemiec życzymy, aby nigdy nie musieli korzystać z naszych rad i aby praca za granicą przyniosła im same korzyści.

  • Działania: