Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Niemcy podjęli decyzję o obniżeniu stawki podatku dochodowego. Rząd szacuje, że decyzja ta pozwoli zwiększyć wpływy do budżetu oraz z pewnością, zadowolenie obywateli.

Według najnowszych danych, od 2016 roku w Niemczech podatki dochodowe mają zostać obniżone o 2%. W roku 2014 najniższa stawka podatku dochodowego wynosi 14%, a kolejne 42% i najwyższa 45%. Zmiana ta ma spowodować oszczędności podatników o nawet trzy miliardy euro rocznie!

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble ogłosił obniżenie o 2% stawkę podatku dochodowego od 2016 roku. Opozycja popiera plan rządu, ostrzegając jednocześnie, że bez podniesienia państwowych dochodów poprzez podwyżkę innych podatków, zmiana ta znacznie ograniczy wpływy kraju. W związku z tym jest ona przeciwna cięciom podatkowym. Czy rzeczywiście tak będzie?

Jak wyliczył rząd, w 2015 roku Niemcy mogą liczyć na 7 miliardów euro z tytułu podatków, natomiast po wprowadzeniu obniżki podatku dochodowego, wpływy do budżetu powinny znacznie wzrosnąć. Jest to efekt wejścia sporej ilości podatników do wyższej grupy podatkowej, jak również możliwe to będzie za sprawą rosnących dochodów z pozostałych podatków. Zdaniem ministra niemieckich finansów, obniżka o 2% podatku dochodowego przyczyni się do uzyskania wpływów do budżetu w wysokości 9 miliardów euro w 2016 i 2017 roku oraz nawet 11 miliardów euro w 2018 roku.

W jaki sposób możliwe będzie więc pogodzenie zadowolenia obywateli i rządu? Zdaniem analityków, do 2016 roku rząd wprowadzi dodatkowe obciążenia na podatników, poprzez co nieco zredukuje obniżkę podatku dochodowego. Być może zacznie obowiązywać tzw. podatek transakcyjny. Rosnąca liczba firm w Niemczech to także duża grupa podatników, od których można wymagać większego podatku. „Nic w przyrodzie nie ginie”, stąd z zapowiedzianą obniżką podatku może wiązać się podniesienie stawek związanych z innym obowiązkiem podatkowym.

  • Działania: