Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

W Polsce wielu szczególnie młodych ludzi marzy o własnych czterech kątach. Za Odrą sytuacja wygląda nieco inaczej. Niemcy, zamiast żyć z kredytem hipotecznym przez resztę swoich dni wolą wynajmować mieszkanie, niż decydować się na jego zakup. Jak to możliwe?

„Nie uważam tego za jakiś wstyd. Odsetki od kredytu, jakiego nie wiem czy bym dostał i podatki od własności przekonują mnie, że nie warto inwestować we własne cztery kąty. Po prostu mnie na to nie stać". - podobnie jak Jens myśli sporo młodych ludzi, zwłaszcza w Dreznie, Berlinie i Lipsku, gdzie ponad 90% mieszkańców tych miast wynajmuje swoje lokum.

Niemców nie stać na oszczędzanie, a co dopiero na mieszkanie! Koniecznie przeczytaj: Bo i po co mamy oszczędzać?

Niemcy nie chcą kupować domów. W 2013 roku właścicielami mieszkań wśród Niemców było tylko 43% obywateli tego kraju. Pozostali wynajmują cztery kąty i płacą comiesięczny czynsz, niż zaciągać kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat. Według danych OECD kraj ten, spośród wysokorozwiniętych ma najwięcej mieszkańców, którzy rezygnują z kupowania mieszkania na własność. Mimo to  niemiecki rząd w żaden sposób nie zachęca młodych ludzi do inwestowania we własne M.

Po co kupować?

Niemieckie prawo dla najemców mieszkań jest wyjątkowo korzystne, stąd przez lata trend wynajmowania się nadal utrzymuje. Czynsze są stosunkowo niskie, a rynek wynajmu jest solidnie uregulowany. Zgodnie z przepisami, podwyżki czynszów w trzyletnim okresie nie mogą być większe niż 15%, a w razie potrzeby interwencji można odnieść sprawę nawet bezpośrednio do rządu landu. Dlaczego więc miałaby istnieć presja na kupowanie mieszkań?

Mimo to są takie miejsca w Niemczech, gdzie warto zainwestować we własne cztery kąty i taką decyzję podejmują nawet Polacy. Chcesz wiedzieć gdzie ich szukać? Koniecznie przeczytaj: Niemieckie miasta przy polskiej granicy kuszą Polaków

  • Działania: