Od nowego roku lepiej jej nie zostawiać w domu. Elektroniczna karta zdrowia.

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

Od roku 2014 w Niemczech obowiązuje eGK, czyli elektroniczna karta zdrowia. Jak ona wygląda i jakie ma możliwości? Czy aby posiadać ubezpieczenie zdrowotne musimy posiadać tą kartę za zachodnią granicą? Na te i inne pytania odpowiada poniższy artykuł.

Od początku 2014 roku, osoby ubezpieczone w Niemczech obowiązkowo muszą posiadać wyposażoną w mikroprocesor i zdjęcie, elektroniczną kartę zdrowia (niem.  „elektronische Gesundheitskarte" - eGK ). Jeśli ktoś jeszcze jest w posiadaniu starej karty ubezpieczeniowej (niem. „Krankenversichertenkarte” - KVK) powinien pospieszyć się z jej wymianą na nowszy model, ponieważ karta KVK przestaje obowiązywać.

Elektroniczne karty były wymieniane w Niemczech już od jesieni 2011 roku. O ubezpieczeniu zdrowotnym pracowników na Zachodzie pisaliśmy tutaj: Wszystko o ubezpieczeniu zdrowotnym http://www.zwrotpodatkuniemcy.pl/pobyt-w-niemczech/artykuly/114-wszystko-o-ubezpieczeniu-zdrowotnym-pracownikow

Większość ubezpieczonych już od jakiegoś czasu mogła otrzymywać korespondencję z niemieckiej kasy ubezpieczeniowej z prośbą o dosłanie swojego aktualnego zdjęcia. Jedynie osoby poniżej 15 roku życia i osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą dostarczyć swojej fotografii posiadać będą karty ubezpieczeniowe bez zdjęcia. Koszty wydania tego dokumentu w całości ponosi niemiecka kasa chorych.

Co uzyskamy dzięki elektronicznej karcie zdrowia?

Nowa karta to nie tylko nowy wygląd, ale i nowe możliwości. Na karcie zapisane będą istotne dane medyczne o sytuacji zdrowotnej jej właściciela. To znacznie ułatwi komunikację między lekarzami. Dzięki połączeniu danych pacjentów z ubezpieczalniami, lekarzami, szpitalami, itp. możliwa będzie oszczędność kosztów, a  pacjent będzie mógł liczyć w ten sposób na lepszą jakość opieki medycznej. Ponadto, dzięki posiadaniu fotografii, znacznie wykluczy się nadużycia świadczeń z uwagi na łatwiejszy i jednoznaczny proces identyfikacji właściciela karty. Wprowadzenie elektronicznej karty zdrowia kosztowało Niemcy ponad 700 milionów euro, a nowy program ma zastosowanie do około siedemdziesięciu milionów osób ubezpieczonych.

  • Działania: