Zgłoszenie pobytu, wynajem mieszkania, ubezpieczenie itp. - czyli co powinni wiedzieć Polacy wyjeżdżający do Niemiec na studia - część 1.

Zwrot podatkuFormularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Jubira F.H.U. moich danych osobowych w celach przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną, w szczególności na potrzeby przygotowania dla mnie przez Jubira F.H.U. oferty na odzyskanie podatku. Zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych jest Jubira F.H.U. z siedzibą w Sosnowcu oraz że udostępnienie danych jest dobrowolne. Mam prawo wglądu do treści danych oraz żądania ich poprawienia bądź usunięcia.

studia w Niemczech Młodzi ludzie coraz częściej doceniają możliwość studiowania w Niemczech i chętnie korzystają z ofert dydaktycznych jakie kierują do nich tamtejsze uniwersytety. Czy warto uczyć się za zachodnią granicą?

Studia i ogólnie rozumiana edukacja, to w dzisiejszych czasach jeden z najważniejszych aspektów życia młodych osób. Na rynkach pracy w całej Europie poszukiwani są wykształceni i zdolni ludzie, którzy chcą w życiu wiele osiągnąć. Możliwość studiowania w Niemczech rodzi nie tylko dużą satysfakcję, ale jest też szansą na przeżycie co najmniej kilku lat w kraju o zupełnie innej kulturze, gdzie ludzie posługują się innym językiem - zarówno tym werbalnym, jak i niewerbalnym. Zanim jednak posmakujemy studenckiego życia w jednym z niemieckich miast, powinniśmy się dobrze przygotować na wyjazd z Polski, aby w stosunkowo szybkim czasie odnaleźć się w nowym otoczeniu za zachodnią granicą.

Warto wiedzieć, że przy niemieckich uniwersytetach i uczelniach wyższych funkcjonują tzw. Akademisches Auslandsamt, czyli akademickie urzędy dla obcokrajowców. Możemy tam uzyskać różne, istotne informacje, które pozwolą nam bez problemu załatwić wiele spraw związanych z przyjazdem do Niemiec. 

Chcesz dłużej przebywać w RFN? Pamiętaj, zgłoś swój pobyt!

Konieczność posiadania studenckiej wizy przed wyjazdem z Polski do Niemiec jest już co prawda przeszłością, jednak urzędowa legalizacja pobytu w tym kraju jest nadal koniecznością. Właśnie dlatego, każdy kto chce żyć i studiować w Niemczech musi zgłosić ten fakt do najbliższego urzędu meldunkowego, znajdującego się w ratuszu miasta lub dzielnicy.

Udając się do urzędu, pamiętajmy o zabraniu kilku ważnych dokumentów, wśród których znajduje się dowód tożsamości, zaświadczenie o prawie do ubezpieczenia zdrowotnego, umowa kupna lub zaświadczenie dotyczące wynajmu mieszkania.

Poszukujesz własnego lokum na terenie RFN? Zachęcamy do przeczytania artykułu: Co warto wiedzieć wynajmując mieszkanie w Niemczech?

Zanim na dobre rozpoczniemy studia i pracę u naszych zachodnich sąsiadów, musimy pamiętać, aby załatwić wszystkie formalności związane z pobytem w Niemczech. Więcej informacji na ten temat już niebawem.  Zachęcamy do lektury kolejnych artykułów.

  • Działania: